facebook
Zvieratká na adopciu 0

Najčastejšie kladené otázky

+ BLCHY A KLIEŠTE?

Ošetrenie proti blchám a kliešťom patrí medzi prvé základné opatrenia pri prinesení zvieratka od chovateľa. Blchy sú zdrojom nákazy jedným z typov pásomnice (Dipilydium caninum) takže ich eliminácia z prostredia úzko súvisí aj s odčervením. Okrem toho môžu mechanicky prenášať aj iných pôvodcov infekčných ochorení.
Kliešte prenášajú mikroorganizmy, ktoré sú pôvodcami lymskej boreliózy, babeziózy a ehrlichiózy. Všetky tieto ochorenia sú veľmi nebezpečné a ich skoré príznaky často újdu pozornosti majiteľa. Tým sa oddiali včasná diagnóza a potrebná liečba. V neliečenom alebo neskoro liečenom prípade môžu končiť aj úhynom zvieratka.
Nikdy neviete či práve kliešť odstránený z kože Vášho miláčika nebol nakazený!

V ponuke sú viaceré preparáty na liečbu a prevenciu ektoparazitov:

1. Roztok ( forma spot on) - sa aplikuje len v medzilopatkovej oblasti alebo aj smerom ku koreňu chvosta a dostáva sa do mazových žliaz a s nimi na povrch tela. Bezpečný pre majiteľa aj zviera, po aplikácii je však potrebné umyť si ruky. Ďalší kontakt so zvieraťom to už nevyžaduje. Výhody – jednorazová aplikácia, žiaden zápach a doba pôsobenia cca 4 týždne proti kliešťom a podľa typu preparátu 1-3 mesiace proti blchám. Nevýhody – vynechanie kúpania s použitím šampónu 5 dní pred a po podaní preparátu. Šampónovanie počas doby pôsobenia treba obmedziť na minimum pretože sa ním odmasťuje koža zvieratka a tým sa odstraňuje účinná látka. Nová ochranná vrstva sa obnovuje cca 7 dní.

2. obojok: vylučujú účinnú látku do kože alebo aj do prostredia. Výhody – ideálne pre psíkov ktorí milujú časté plávanie. Obojok sa pred kúpaním zloží a po kúpaní nasadí. Krátkodobý kontakt s vodou alebo dážď neobmedzuje dobu účinnosti. Ochranná doba podľa konkrétneho typu je 2-7 mesiacov. 
Nevýhody – viac alebo menej výrazný zápach a potreba 24 hodinového nosenia na krku zvieratka. Obojok by mal byť umiestnený nad bežným fixačným obojkom a utiahnutý tak, že sa pod neho dostanú dva prsty. Len takto môže byť zabezpečená spoľahlivá ochrana proti ektoparazitom. Obojok nie je vhodný pre psov a mačky ktoré nie sú zvyknuté na celodenné nosenie obojka. Po aplikácii s obojkom treba dodržiavať hygienu.

3. Tableta : Teraz je v ponuke nová forma ošetrenia v podobe žuvacej maškrty, ktorá ponúka účinnú ochranu proti kliešťom, blchám a vnútorným parazitom  po dobu celého mesiaca Nexgard alebo  ochrana proti blchám a kliešťom po dobu 12 týždňov  Bravecto. Voľba lieku môže brať v úvahu spôsob života vášho psa, jeho časté kúpanie alebo česanie /kefovanie, početnejší výskyt niektorých druhov parazitov v danej oblasti a ďalšie faktory. 

+ CESTOVANIE PO SLOVENSKU A DO ZAHRANIČIA S MALÝMI ZVIERATAMI?

Pes či mačka môže prežiť dovolenku bez problémov s nami, treba však myslieť na ich pohodlie pri transporte a zobrať so sebou aj potrebné zdravotné alebo identifikačné doklady.
Na cestu po Slovensku bude stačiť len veterinárny očkovací preukaz s platnými vakcináciami. Naša legislatíva nariaďuje majiteľom vnímavých zvierat /pes, mačka, fretka/ ochranné očkovanie proti besnote, platné 1 až 3 roky podľa typu vakcíny. Je vhodné nezabudnúť aj na vakcináciu vírusových infekčných ochorení /pes, mačka, fretka/, ktoré sú hlavne vo vidieckych oblastiach stále ešte rozšírené. 


Malé hlodavce nevyžadujú žiadne vakcinácie, pokiaľ sa s nimi nebudete pohybovať v prostredí s neznámymi zvieratami rovnakého druhu (veľkochov). Transport exotov a plazov vyžaduje špeciálne podmienky, o ktorých sa môžete informovať na stránke www.svps.sk. 
Cesta do zahraničia so psom, mačkou či fretkou vyžaduje vystavenie petpasu pre transportované zviera a jeho nezameniteľné označenie /mikročip – transpondér/.
Dňom 3. júla 2011 uplynulo osemročné prechodné obdobie, do kedy bolo možné spoločenské zvieratá označovať dvomi spôsobmi (dobre čitateľným nezameniteľným tetovaním alebo elektronickým identifikačným systémom - transpondérom). Po tomto dátume je akceptované len označenie elektronickým identifikačným systémom – transpondérom, ktorý je čitateľný odčítavacím zariadením. Nezameniteľné tetovanie je platné, ak je čitateľné a je dokázateľné, že bolo vykonané pred 3. júlom 2011! 

Petpas musí obsahovať platné očkovania, t.j. do jedného roku od poslednej vakcinácie a podľa štátu, kde chcete cestovať alebo cez ktorý budete prechádzať aj iné náležitosti. Tie zahŕňajú ošetrenie proti kliešťom, vnútorným parazitom, či vyšetrenie antirabických protilátok v dostatočnej dobe pred cestou. Niektoré krajiny nedovolia vstup šteniat mladších ako 3 mesiace bez vakcinácie besnoty, iné vyžadujú vstup až 6 mesiacov po prvom očkovaní besnoty atď. Každá krajina má svoje vlastné podmienky ktoré je možné zistiť u ošetrujúceho veterinára, či na stránke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (www.svps.sk) alebo na veľvyslanectve danej krajiny.
Cestu treba absolvovať s prestávkami prispôsobenými veku zvieraťa, s dostatkom tekutín. Kŕmenie je vhodné aspoň 4 hodiny pred cestou vynechať. Pokiaľ Vaše zvieratko trpí kinetózou alebo nepokojom počas transportu, je potrebné navštíviť pred cestou veterinára a vybrať potrebné lieky. Transport zvieraťa lietadlom sa riadi samostatnými pravidlami podľa typu leteckej spoločnosti. Transport autom vyžaduje v niektorých štátoch umiestnenie psa v transportnom boxe či v oddelenej časti auta (za mrežou) .

+ VAKCINAČNÁ SCHÉMA Piroplazmóza

Základná vakcinácia: Prvá vakcinácia vo veku 6 mesiacov, druhá injekcia po 3-6 týždňoch. Revakcinácia: Jedna dávka každých 6 mesiacov. Odporúča sa vakcinovať minimálne mesiac pred sezónou kliešťov (február/marec). Novinkou v tejto oblasti u nás je práve vakcína Nobivac Piro, ktorá spolu s účinným ochranným prostriedkom (spot-on, obojok) pomáha chrániť Vášho psíka proti infekcii Babesiou.

+ ČO JE TO VAKCÍNA PROTI BABEZIÓZE A ČO JE ZA OCHORENIE?

Babezióza je parazitárne ochorenie krvných elementov (červených krviniek), ktoré prenášajú kliešte. Spôsobuje rozpad erytrocytov a následne tažké anemické stavy. Sliznice sú bledé, niekedy do žlta sfarbené, moč býva kokakolovej farby. Ďalej je zvýšená telesná teplota na 42 C, nechutenstvo, slabosť panvových končatín….

+ REAKCIE NA VAKCINÁCIU?

Bežnou reakciou po vakcinácií je tvorba ohraničeného zdurenia v mieste vpichu. Zdurenie býva nebolestivé a väčšinou zmizne v priebehu niekoľkých dní až týždňov. Vakcinujeme len v oblasti za lopatkou, takže je možné vždy bezpečne zistiť, či je novovzniknutý útvar reakciou na podanú vakcinačnú látku. Po vakcinácií sa vyhnite príliš namáhavej činnosti a nevystavujte svojho miláčika zbytočnému stresu. Niekedy sa môže v dobe do 24 hodín po očkovaní objaviť hnačka alebo zvracanie, ale väčšinou je len jednorázové a nevyžaduje žiadne ošetrenie.

+ KEDY VAKCINOVAŤ FRETKU?

Fretkám vakcinujeme vo veku 6-8 týždňov psinku a parvovirózu s revakcináciou o 21-28 dní a následne 1x za rok. Približne vo veku 14-16 týždňov vakcinujeme vírus besnoty.

+ KEDY VAKCINOVAŤ KRÁLIKA?

Králiky vakcinujeme proti vírusovým ochoreniam, králičieho moru a myxomatóze. Vakcína sa podáva približne v 8. týždni veku a revakcinuje sa každých 6 mesiacov. V prípade nákazovej situácie v chove je možné podať dávku aj skôr.

+ KEDY VAKCINOVAŤ MAČIATKO?

Mačiatka začíname vakcinovať od 8 - 9 týždňa kombinovanou vakcínou proti mačacím vírusovým ochoreniam /calicivírus, rhinotracheitída, panleukopénia/ alebo rozšírenou vakcínou zahŕňajúcou aj infekčné ochorenie chlymydiózu /Chlamydia felis/ a mačaciu leukémiu FeLV. Revakcinácia nasleduje o 3-4 týždne t.j vo veku 11-12 týždňov. Približne vo veku 14 -16 týždňov absolvujú mačiatka vakcináciu besnoty.

+ KEDY VAKCINOVAŤ ŠTEŇA?

prvá vakcína sa aplikuje v 5-6 týždni života (DP,psinka a parvoviróza) -ďalšia sa revakcinuje v 9 týždni života (DHPPi – L, psinka, infekčná hepatitída, inf. Laryngotracheitída, parainfluenza, leptospiróza) -od 3 mesiaca (DHPPi LR)-----to už je vakcinácia aj proti besnote -potom revkacinácia v 1 roku života psa. S následnou revakcináciou 1x rocne.

+ KEDY ODČERVIŤ MAČA?

Prvé odčervenie mačiatka – 2 týždne po narodení aj s matkou u chovateľa. Druhé odčervenie – v 4. týždňoch veku aj s matkou u chovateľa Tretie odčervenie – v 6. alebo 8. týždni veku u chovateľa alebo nového majiteľa Ďalšie odčervenia – pokiaľ sa mačiatko pohybuje aj vonku odčervovať každý mesiac do 6 mesiacov veku. Jedinec starší ako 6 mesiacov – každé 2 mesiace preventívne až do konca prvého roku života. V dospelosti každé 3-4 mesiace. Mačka pred pripustením – preventívne jednorazové odčervenie, prípadne opakované odčervenie Gravidná mačka – najneskôr 2. týždne pred pôrodom

 

Ak chováte mačku len v domácnosti a neprichádza do kontaktu s ostatnými mačkami (návštevy) treba odčervovať 1-2 x ročne. Aj v tomto prípade je možnosť nakazenia. Mačka prichádza do styku s Vašou obuvou a tá môže byť potencionálnym zdrojom nákazy (náhodné stúpenie do mačacieho trusu). Ďalším zdrojom nákazy môže byť tepelne nespracované mäso.

+ AKO ČASTO ODČERVOVAŤ DOSPELÉHO PSA?

dospelé jedince sa odčervujú dvakrát ročne, tie ktoré sa kŕmia surovým masom a žijú na vidieku a v blízkosti lesa a polí je vhodné 3-4 krát ročne.... -odporúčam odčerviť aj suku týždeň pred pripustením

+ KEDY ODČERVIŤ ŠTEŇA?

Odčervenie šteňata: 2 týždeň života aj s matkou (pastou,tabletkami), potom opakovať : v 4. týždni veku šteňaťa a následne každé dva  týždne  do 3 mesiaca veku psa. Od 3 mesiaca do pol roka odčervujeme psa každý mesiac. Od pol roka do 1 roka psíka každé 2 mesiace. V dospelosti odčervíme každé 3-4 mesiace preventívne do konca života.

Nenašli ste odpoveď? Opýtajte sa!